Z čeho se skládají laky na nehty? A jde to i bez chemie?
Běžné laky na nehty známe všichni. Nejspíše i ti, kteří kolem barevných poliček v drogériích či hypermarketech jen procházejí. Stejně tak už asi většina z vás slyšela o gel lacích, případně UV gelech. Jaký je ale mezi těmito pojmy rozdíl? Přesně na to si v dnešním článku odpovíme. Kromě teorie se také povíme, které laky jsou pro vás to nejlepší.
Běžný lak
Tato kapitola o normálních lacích vás v tomto odstavci asi příliš nepřekvapí. Mezi jejich výhody patří dostupnost, často velmi nízká cena a jednoduchá možnost aplikace, která vyžaduje pouze samotný lak, který lze samozřejmě doplnit i podkladovou vrstvou. Ta zde však není nutná. Klasický lak lze snadno odstranit odlakovačem. Avšak nevýhodou běžných laků je jejich výdrž. Alternativy, o kterých si povíme později, vám zkrátka vydrží déle. Pak je tady ještě jedna nevýhoda. Tou je složení běžných laků. Posuďte sami.
Z čeho se běžné laky skládají
Jak už jsme naznačili, běžný lak je k dostání prakticky všude, a to někdy až za neuvěřitelně nízké ceny. Zkuste se ale zamyslet nad tím, zda je moudré nanášet na své nehty látku, jejíž cena se počítá v desetikorunách. U takových produktů si můžete být jisti tím, že půjde o chemický koktejl, který navíc nebude dělat parádu příliš dlouho. U běžných laků z dražších cenových relací to už s odolností může být o něco lepší. Složení je však opět z naprosté většiny tvořeno látkami, které se mezi přírodní a šetrné rozhodně řadit nemohou.
Klasický lak se nejčastěji skládá z několika základních látek, kterými jsou různé pryskyřice, změkčovadla, rozpouštědla a samozřejmě barviva. Přilnutí laku k nehtu mají na starosti právě pryskyřice. Přírodní látky zde však nečekejte. Právě naopak – výjimkou v tomto případě nejsou ani pryskyřice na bázi formaldehydu. Nezřídka se v běžných lacích setkáme také s přídavky toluenu. Jedná se o ropné produkty, které jsou potenciálně rakovinotvorné. Ani další chemické látky pak nemůžeme zrovna označit za šetrné. Především pro alergiky.
Jak ze strany stále náročnějších spotřebitelů, tak také nadnárodních orgánů, jsou výrobci dekorativní kosmetiky vystaveni tlaku ke snižování obsahu nebezpečných látek ve svých produktech. S těmi nejhoršími už se díky tomu v běžných lacích nesetkáme. Přesto je jen stěží můžeme označit za zcela nezávadné.
Jde to i jinak
Je tedy jasné, že se složením běžných laků není žádná sláva. Naštěstí ale existuje skvělá alternativa. Vznikla ve Francii a říká si Manucurist. Jde o unikátní kosmetickou značku, která si zakládá na šetrnosti. A to nejen k vám, ale také k přírodě. Produkty jsou vyráběny tak, aby co nejméně zatěžovaly životní prostředí a nebyly testovány na zvířatech. Manucurist dokazuje, že to jde i jinak. I přes, nebo právě díky maximálně přírodnímu složení totiž udělají stejnou (ale spíše lepší!) službu, než klasické laky, se kterými se setkáte v obchodech.
Green Flash je řada LED laků, které se nanášejí ve třech vrstvách (podkladový lak — base coat, samotný lak a finální vrstva —top coat) a vytvrzují se LED lampou. Věřte ale, že výsledek stojí za to. Sama si totiž můžete aplikovat manikúru, která bude vypadat jako z profesionálního salonu. S tím rozdílem, že to bude rychleji a především i levněji. A hlavně — tato manikúra vydrží déle. Bez problému i 10 dní.
LED laky se z 85 % skládají z přírodního látek, většina z nich v BIO kvalitě. Místo obvyklých chemikálií se zapékací LED laky Green Flash skládají ze surovin jako je cukrová třtina, maniok, bavlna, brambory nebo kukuřice. Jde zkrátka o složení, které je maximálně šetrné k vašim nehtům.
Ideální cestou, jak s LED laky Green Flash od značky Manucurist začít, je startovací sada. V ní najdete vše potřebné. Kromě samotného laku také base coat, top coat, LED lampu (24 W), speciální klipy na jednoduché odstraňování laku a unikátní odlakovač s 97% přírodním složením. Vyzkoušejte sama.